Warsztaty grupowe stanowią jeden z kluczowych filarów projektu Ciało wie, zaraz przy terapii indywidualnej. Dlaczego zatem są one tak cenne w dążeniu do odzyskania zdrowia? Dla kogo będą idealnym rozwiązaniem i kiedy warto się na nie zdecydować? Na te i wiele innych pytań odpowiem w poniższym wpisie — zapraszam do lektury.
Praca w grupie, niezależnie czy są to warsztaty grupowe, czy też terapia grupowa niesie za sobą wiele udowodnionych naukowo korzyści. Choć większość badań naukowych dotyczy sensu stricto psychoterapii grupowej, która ma znacznie inną dynamikę, niż warsztaty rozwojowe, możemy w nich odnaleźć szereg pozytywnych aspektów płynących z samej pracy w grupie. Przykładowo autorzy artykułu z 2019 r. (1), dokonując przeglądu aż 33 badań dotyczących wpływu terapii grupowej na stan psychiczny pacjentów, zauważyli, że praca w grupie znacznie oddziałuje na ich postępy i umiejętność radzenia sobie z trudnościami w porównaniu z brakiem takiego wsparcia.
W publikacji The Theory and Practice of Group Psychotherapy (2) możemy odnaleźć takie korzyści w pracy w grupie, jak:
Wszystkie te zalety dotyczą pracy na warsztatach grupowych Ciało wie. Co więcej, warsztaty projektu Ciało wie są bardziej uniwersalne od psychoterapii grupowej i przystępne dla każdego uczestnika, który czerpie z nich to, co dla niego najistotniejsze.
Wzorując się na podziale terapii grupowych przedstawionym w naukowym serwisie Medical News Today (3) warsztaty grupowe Ciało wie możemy zakwalifikować do Grupy psychoedukacyjnej oraz Grupy rozwoju umiejętności (4). Warsztaty grupowe Ciało wie to nic innego, jak praca w kilku lub kilkunasto-osobowej grupie, polegająca na wprowadzeniu teoretycznym, a następnie ćwiczeniach praktycznych. Każde warsztaty grupowe, niezależnie czy są to jednodniowe Ciało wie w zdrowiu, czy też 4-dniowe Ciało wie w procesie, rozpoczynam od krótkiej prelekcji, by przedstawić najświeższe podstawy teoretyczne oparte na wiedzy naukowej i moim doświadczeniu. Następnie, w zależności od rodzaju warsztatów, ich długości oraz modułu (więcej na ten temat tutaj) przechodzimy do terapii poprzez dotyk, ruch lub medytację w ruchu. Dodatkowo warsztaty grupowe w projekcie Ciało wie to również wyposażenie w proste narzędzia, które zabierzesz ze sobą i wykorzystasz w przyszłości.
Warsztaty grupowe to nie tylko droga do samouzdrowienia, uwolnienia od napięć, blokad i kumulowanych od lat trudnych emocji, ale również spotkanie z inspirującymi osobami, które tak jak Ty chcą rozpocząć swoją przygodę z pracą z ciałem. Warsztaty w grupie skłaniają do rozmów, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, różnymi punktami widzenia i wzajemnej motywacji. W grupie, a już szczególnie w przyjaznej, pełnej szacunku i zrozumienia atmosferze, jesteśmy bardziej otwarci na zmiany, o wiele więcej zauważamy i doceniamy to, co mamy. Warsztaty grupowe Ciało wie ponadto przynoszą takie korzyści, jak:
Warsztaty Ciało wie to świetny pomysł dla każdego, kto chce rozpocząć swoją przygodę z pracą z ciałem i terapią poprzez dotyk, jednak nie czuje się na daną chwilę na tyle komfortowo, by wprowadzać terapię indywidualną. Warsztaty grupowe mogą być pierwszym lub kolejnym, dopełniającym krokiem w odzyskaniu zdrowia fizycznego, psychicznego i mentalnego. Warsztaty grupowe to idealne rozwiązanie dla osób prowadzących siedzący tryb życia, ale także fizjoterapeutów, by mogli pracować nad innymi obszarami w swoim ciele, niż te, które służą na co dzień.
Warsztaty grupowe zarówno te jednodniowe, jak i wyjazdowe – 4-dniowe wniosą do Twojego życia nową jakość. Jeśli zatem czujesz się przytłoczony, przebodźcowany, zestresowany, a Twoje ciało daje Ci wyraźne sygnały, że ma już dość — wybierz jedną z opcji grupowego spotkania. Wybierz pracę w grupie jeśli:
Podsumowując, warsztaty grupowe Ciało wie stanowią doskonały wstęp do dalszej pracy rozwojowej w obszarze fizycznym, mentalnym, psychicznym oraz społecznym. Dzięki warsztatom grupowym możemy doświadczyć różnorodnych perspektyw, dawać i otrzymywać wsparcie, ale też czerpać inspirację oraz motywację od innych. Warsztaty grupowe są mniej intymną i niezobowiązującą formą terapii — możemy wynieść z nich to, co dla nas najważniejsze.